Використання теплової енергії для наддування паливних баків ракетних двигунних установок
Ключові слова:
підвищення тиску, паливні баки, ракетні двигуни, теплова енергіяАнотація
Використання теплової енергії для підвищення тиску в паливних баках у ракетних пропульсивних системах є важливою темою в галузі космічних технологій. Це охоплює різні аспекти термодинаміки, матеріалознавства, а також механіки рідин і газів. У цьому дослідженні розглядаються фундаментальні принципи та методи використання теплової енергії для підвищення тиску в паливних баках, а також пропонуються практичні підходи. Дослідження стосується галузі ракетної та космічної техніки, зокрема, попереднього підвищення тиску (PLP) рідинних ракетних двигунів (LRE) у ракетах-носіях (LV). Метою дослідження є розробка алгоритму для попереднього розрахунку системи PLP шляхом введення теплової енергії у вільні об'єми паливних баків. Використовуються методи термодинаміки, закони реального газу та перший закон термодинаміки щодо несталих процесів. Визначаються процеси, що відбуваються у вільних об'ємах баків під час реалізації нового методу PLP. До них належать вільно-конвективні теплові процеси між газом у баку та граничними поверхнями. Пропонується метод оціночних розрахунків розглянутої системи, який демонструє можливість та в окремих випадках доцільність такого підходу. Розглядається технічне рішення проблеми підвищення тиску газу у вільному об'ємі бака до необхідного рівня, досягнутого шляхом підвищення середньої масової температури газу в цьому об'ємі. Це рішення дозволяє ефективно контролювати тиск газу без використання додаткових механічних пристроїв. Використання теплової енергії є важливим і перспективним напрямком досліджень і розробок. Це вимагає глибоких знань у різних наукових та інженерних дисциплінах, а також інноваційних підходів до вирішення існуючих завдань. Подальший розвиток сприятиме підвищенню ефективності та надійності ракетних систем, що, у свою чергу, відкриє нові можливості для освоєння космосу.
Завантажити
Посилання
Dreus, A., Yemets, V., Dron, M., Malaychuk, V., & Dubovik, L. (2023). Передумови створення надлегких ракет-носіїв з полімерними корпусами. Системне проектування та аналіз характеристик аерокосмічної техніки, 32(1), 25-40. https://doi.org/10.15421/472303
Мітіков, Ю., & Седченко, М. (2023). Критичний аналіз гелі-євих газобалонних систем наддування паливних баків ракетних двигунів. Виклики та проблеми сучасної науки, 1, 117-125. https://cims.fti.dp.ua/j/article/view/23
Беляев, Н. М. (1976). Системы наддува топливных баков ракет. М.: Машиностроение.
Дегтярев, А. В., Кушнарев, А. П., Попов, Д. А., Полуян, Н. В., Аксененко, А. В., & Баранов, Е. Ю. (2014). Ракета космического назначения сверхмалого класса. Космическая техника. Ракетное вооружение, (1), 14-20.
Мітіков, Ю. А., & Татарінов, К. А. (2017). Аналіз шляхів удосконалення систем наддуву паливних баків двигунних установок ракет-носіїв. Вісник Дніпропетровського університету. Серія: Ракетно-космічна техніка, (25, віп. 20), 50-56.
Спосіб наддування паливного бака рідинної рушійної установки ракети-носія (Патент України № а202304842). (2023). ДНУ ім. Олеся Гончара.
Naoumov, V. I., Krioukov, V. G., Abdullin, A. L., & Demin, A. V. (2019). Chemical kinetics in combustion and reactive flows: modeling tools and applications. Cambridge University Press.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Юрій Мітіков, Максим Седченко, Євген Крупкін (Автор)

Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Всі статті, опубліковані в журналі Challenges and Issues of Modern Science, ліцензовані за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY). Це означає, що ви можете:
- Поширювати, копіювати та передавати статтю
- Адаптувати, реміксувати та створювати похідні роботи на основі статті
за умови, що ви надаєте належне посилання на оригінальну роботу, вказуєте ім'я авторів, назву статті, журнал та наявність ліцензії CC BY. Будь-яке використання матеріалів не повинно припускати схвалення авторами або журналом використаного матеріалу.