Необхідні метадані
Вступ
Метадані – це дані про дані. Вони надають інформацію про інші дані, що дозволяє їх краще організувати, знайти, зберегти та використовувати. Метадані можуть включати різноманітні характеристики, такі як авторство, дата створення, формат, розмір, ключові слова, опис вмісту тощо.
Переважно метадані залишаються схованими від відвідувачів сайтів, тому що їх подання незрозуміле та не розраховане на сприйняття людиною, але звичайно ж ви можете їх переглянути, якщо розумієте як потрапити на прихований бік сайту. Метадані мають забезпечити інтероперабельність, тобто можливість для різних систем обмінюватися та використовувати ці метадані спільно. Інтероперабельність забезпечується через стандартизацію форматів та структур метаданих, що дозволяє системам з різними архітектурами та програмними платформами коректно взаємодіяти. Прикладом одного з багатьох протоколів метаданих, що відповідають за обмін науковою інформацією між сайтами журналів, системами наукового пошуку, репозиторіями та електронними бібліотеками є OAI-PMH. Наприклад, ви можете перейти за сервісним посиланням нашого журналу (https://cims.fti.dp.ua/j/oai?verb=ListRecords&metadataPrefix=oai_dc) та побачити, як організована ця структура метаданих. OAI-PMH – це лише один з протоколів, що підтримуються платформою Open Journal Systems.
Метадані — це основа для організації та пошуку наукової інформації. Коли ви подаєте статтю до журналу через Open Journal Systems, всі поля, які ви заповнюєте, фактично є метаданими. Ці дані, такі як назва, автори, ключові слова, анотація, бібліографічні посилання тощо, допомагають іншим дослідникам легко знайти вашу роботу в майбутньому. Якщо ви ретельно заповните всі поля, це не лише підвищить видимість вашої статті, але й допоможе зробити наукові дослідження доступнішими та кориснішими для всіх.
Окрім метаданих, правильне та ретельне оформлення бібліографічних посилань також має величезне значення. Бібліографічні посилання – це не просто список джерел, а важливий елемент метаданих, який впливає на те, як вашу роботу, чи роботу авторів, на яких ви посилаєтесь, будуть цитувати інші. Якщо бібліографічні посилання оформлені без помилок і відповідно до стандартів, це підвищує точність підрахунку цитувань, що, у свою чергу, впливає на фактор впливу журналу. Чітко оформлені посилання не тільки підкреслюють вашу увагу до деталей, але й сприяють покращенню наукової репутації вашої роботи та журналу загалом. Тож приділіть належну увагу цьому аспекту, адже від нього залежить, наскільки ваша праця буде помічена і визнана у науковій спільноті.
Ретельне заповнення метаданих означає, що ваша стаття буде легко знайдена у пошукових системах, таких як Google Scholar, Crossref, DataCite, а також у різних наукових базах даних. Це особливо важливо для того, щоб ваше дослідження було помічене й цитоване іншими науковцями. Крім того, коли ви додаєте деталі, як-от релевантні ключові слова та гарну анотацію, це дозволяє іншим дослідникам швидше зрозуміти, про що ваша робота, і знайти її серед безлічі інших публікацій.
Можливо, заповнення всіх цих полів здається зайвим або не настільки важливим, але насправді це є ключовим кроком для того, щоб ваша стаття досягла ширшої аудиторії. Це також допомагає журналу правильно каталогізувати та архівувати ваші роботи на інших ресурсах, зберігаючи їх доступними в майбутньому. Іншими словами, якісні метадані — це шлях до того, щоб ваше дослідження стало видимим, доступним та визнаним у науковій спільноті.
Тож ретельно заповнюйте всі поля відповідно до інструкцій. Якісно заповнені метадані — це інвестиція у майбутнє вашої роботи, яка може значно підвищити її вплив та цитованість.
П'ять кроків подання
Зображення, наведені в цій інструкції можуть дещо відрізнятись залежно від вибраних умов подання. Вони демонструють основні кроки подання українською мовою із застосуванням українського інтерфейсу сайту.
Процес подання починається з натискання кнопки Новий рукопис.
Форма Зробити подання вимагає від вас наступного.
Визначити Мову подання, якою написана стаття.
Ввести Заголовок (назву статті) основною мовою, якою написана стаття.
Обрати Розділ журналу, до якого ви подаєте статтю та ознайомитись з його політикою.
Підтвердити, що ви виконали всі Вимоги до подання, описані на сайті журналу.
Погодитись із положеннями Заяви про конфіденційність.
Після натискання кнопки Почати подачу ви перейдете до першого кроку подання.
Крок перший «Подробиці»
Зверніть увагу, що подання повинно здійснюється двома мовами, англійською та українською, паралельно. Для відображення альтернативної мови у цій формі натисніть відповідну позначку.
Введіть назву статті альтернативною мовою.
Введіть ключові слова двома мовами. Введення кожного ключового слова або фрази підтверджується натисканням клавіші Enter.
Ключові слова англійською мають бути так самі, як у тексті статті відповідно до вимог журналу. Ключові слова українською мають їм відповідати за перекладом.
Введіть текст анотації до статті двома мовами. Текст анотації англійською повинен бути ідентичним анотації у тексті статті відповідно до вимог журналу. Анотація українською має відповідати та перекладом тексту анотації англійською мовою, а також за структурою.
Посилання подаються однією мовою відповідно до вимог журналу та мають бути ідентичними тим, що наведені в розділі Посилання в тексті статті.
Зверніть увагу, що кожне посилання має бути відокремлене від іншого порожнім рядком для коректного видобування та збереження у відповідних структурах метаданих.
Для переходу до наступного кроку подання натисніть кнопку Продовжити.
Крок другий «Завантажити файли»
Натисніть кнопку Додати файл або напис Завантажити файл. Виберіть розташування на диску та завантажте файл статті, оформлений відповідно до вимог журналу.
Натисніть на напис поряд з питанням Що це за файл? та оберіть відповідний варіант Текст статті.
Ми наполегливо рекомендуємо вам на цьому кроці також завантажити авторський переклад статті, якщо вона подається англійською, тому що редактори та рецензенти зазвичай вимагають цей текст, але він не обов’язково має бути оформлений відповідно до вимог журналу. У разі завантаження позначте такий файл як Тексти першоджерел.
Для переходу до наступного кроку подання натисніть кнопку Продовжити.
Крок третій «Автори»
Цей крок ви маєте повторити для кожного автора, а також впевнитись у правильності послідовності подання авторів відповідно до тексту статті.
Автор, який здійснює подання, автоматично позначається як Головна контактна особа.
Дані автора, що здійснює подання, автоматично додаються з його профілю, який може бути не повністю налаштований, тому ми наполегливо рекомендуємо переконатись у коректності відомостей про головну контактну особу, а також у їх повноті. Для цього натисніть кнопку Редагувати.
Нагадуємо, що подання повинно здійснюється двома мовами, англійською та українською, паралельно. Для відображення альтернативної мови у цій формі натисніть відповідну позначку. Отже обов’язково увімкніть альтернативну мову.
Переконайтесь, що ім’я та прізвище автора подані українською та транслітерованими англійською відповідно до стандарту.
Поля Бажане загальнодоступне ім’я не заповнюйте.
Адреса електронної пошти та Країна є обов’язковими полями.
Поле URL головної сторінки не заповнюйте.
Поле ORCID ID є обов’язковим. Повинно бути додане як посилання.
Поле Біографічна довідка ви можете не заповнювати.
Але, якщо ви дійсно хочете заповнити це поле, то інформацію подайте без виключень для всіх авторів двома мовами за такою формулою: посада чи академічний статус, освіта, нагороди та досягнення, членство в професійних організаціях чи товариствах, наукові інтереси. Більше ніякої зайвої інформації, окрім тієї, що зазначена у формулі, це поле не має містити.
Приклади:
Професор кафедри композитних матеріалів. Доктор технічних наук за спеціальністю «Виробництво літальних апаратів». Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2022). Член Міжнародної асоціації композитних матеріалів (IACM). Наукові інтереси: аерокосмічна техніка, композиційні та штучні матеріали, адитивні технології.
Аспірант кафедри аерокосмічних технологій. Магістр з авіаційної техніки. Стипендіат програми Erasmus+ (2023). Член Української асоціації молодих вчених. Наукові інтереси: конструкційні матеріали, технології виробництва, автоматизоване проєктування.
Три поля, які ідентифікують Місце роботи є дуже важливими, особливо в контексті впливу на різні міжнародні рейтингові системи, в яких бере участь ваша установа. У даному випадку цей вплив, у позитивному сенсі, буде здійснюватися шляхом створення зовнішнього посилання на профіль установи в реєстрі ROR.
Почніть набирати назву установи, в якій працює відповідний автор, в полі Search for Affiliation and ROR iD on ror.org. Під час набору вам будуть пропонуватись установи, назви яких відповідають введеним символам у вигляді спадаючого списку синього кольору. Виберіть потрібний варіант з цього списку кліком миші. Після цього назва установи належним чином автоматично буде додана до відповідних полів українською та англійською, а посилання на профіль установи буде також автоматично додане до поля ROR iD.
Натисніть кнопку Зберегти, щоб завершити введення інформації про автора.
Нагадуємо, що цей крок ви маєте повторити для кожного автора, а також впевнитись у правильності послідовності подання авторів відповідно до тексту статті.
Після додавання та упорядкування всіх авторів натисніть кнопку Продовжити.
Крок четвертий «Для редакторів»
На цьому кроці бажано додати джерело у вигляді https-посилання на DOI, URI або URL опублікованого дослідження, від якого поточне подання є похідним (переклад коментаря українською до цього поля на сайті є дещо некоректним). Джерелом може бути попередня робота (стаття, звіт, дисертація) авторів на тему, що продовжує розвиватись у цьому поданні, яке звичайно ж містить нові результати. У разі, якщо поточне подання – це цілком нова тематика досліджень авторів, то в цьому випадку будь яке самоцитування у розділі посилань не дозволяється.
Також на цьому кроці ви можете написати коментарі для редакторів, наприклад, які стосуються:
- пояснень стосовно наявності конфлікту інтересів, розкрити їх відповідно до положення про публікаційну етику та доброчесність, яке опубліковане на сайті журналу;
- пояснень, які стосуються нестандартних транслітерацій імен авторів, та відповідно до яких документів вони виконані; враховуйте, що редактор може запросити підтвердження у вигляді сканкопії чи фотокопії такого документа, тож для прискорення процесу ви можете додати їх заздалегідь на другому кроці;
- будь-яких інших аспектів подання, які на вашу думку сприятимуть швидшому розгляду.
Для завершення цього кроку подання натисніть кнопку Продовжити.
Далі ви побачите підсумкову сторінку з усіма введеними метаданими. Ви можете їх переглянути та, у разі виявлення помилок, самостійно виправити.
Насамкінець ви маєте встановити прапорець, який підтверджує вашу згоду із Положенням про авторські права, та натиснути кнопку Подати.
Крок п’ятий «Рецензування»
Відразу, як ви натиснете кнопку Подати, ви втратите будь-яку можливість редагування подання.
Головний редактор, його заступник або керуючий редактор, у разі виявлення помилок в метаданих чи неналежного оформлення рукопису під час модерації подання, може надати вам тимчасовий доступ для редагування подання з метою внесення виправлень.
Після усунення всіх недоліків керуючий редактор, провідний галузевий редактор або асоційований редактор нададуть оцінку вашому поданню з погляду відповідності вимогам журналу та наукової якості роботи, а також призначить анонімного рецензента з числа редакторів та (або) зовнішнього рецензента.
Рецензент оформить звіт за визначеним переліком критеріїв оцінювання подання. За висновками у звіті рецензента подання може бути відхилене, рекомендоване до доопрацювання або прийняте.
Усі наступні етапи робочого процесу ви можете відстежувати через Панель подання.
Будьте на зв’язку!
На вашу електронну пошту будуть надходити автоматичні системні сповіщення сайту про зміну статусу подання. Деякі поштові сервіси ігнорують наявність цифрових підписів, що підтверджують справжність відправника, та відправляють повідомлення з усіх нових адрес до спаму чи небажаної пошти. Тому контролюйте та налаштуйте цей процес у власній поштовій скриньці.
Нагадуємо, що всі матеріали, подані технічними засобами сайту, є конфіденційними до моменту опублікування, тому комунікація учасників робочого процесу повинна здійснюватися виключно в захищеному середовищі, а саме засобами Панелі подання сайту. Будь-які безпосередні контакти, комунікації, обмін файлами чи іншими даними між учасниками робочого процесу заборонені поза межами сайту.